Czy da się zajść w ciążę, karmiąc dziecko piersią?
Tak, ale wygodniej je najpierw odłożyć 😉
A tak serio: niejedna kobieta na własnym przykładzie doświadczyła możliwości zajścia w ciążę w okresie laktacji. Bo choć karmienie piersią jest formą antykoncepcji, i to nie byle jaką – ma 98-99% skuteczności [1] – to można o tej skuteczności mówić tylko wtedy, jeżeli są zachowane wszystkie warunki jednocześnie:
- mama po zakończeniu połogu (po 6 tygodniach od porodu) nie miała żadnego krwawienia, które przypominałoby miesiączkę;
- niemowlę jest młodsze niż 6 miesięcy;
- dziecko jest karmione wyłącznie bezpośrednio z piersi oraz na żądanie;
- przerwy między karmieniami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny w ciągu dnia i 6 godzin w nocy;
- dziecko nie dostaje smoczka uspokajacza ani butelki ze smoczkiem (całe ssanie dokonuje się wyłącznie na piersiach mamy);
- dziecko nie jest dopajane, nie dostaje żadnych pokarmów stałych;
- maluch przebywa blisko matki, także w nocy – dzieci, które śpią we własnych łóżeczkach, z dala od mamy, zwłaszcza, jeżeli są spowijane, szybciej mają dłuższe przerwy nocne w karmieniu i płodność tych matek może wracać szybciej.
Jeśli mama odciąga mleko z piersi i podaje je butelką (KPI – karmienie piersią inaczej), nie może traktować karmienia piersią jako formy regulacji poczęć.
Kiedy matkom karmiącym wraca płodność?
Przeciętnie płodność wraca około 14,5 miesiąca po porodzie [2].
Aż 8% kobiet zajdzie w kolejną ciążę dopiero, gdy ich dziecko będzie mieć ponad dwa lata. Pediatra i doradca laktacyjny Jack Newman w swojej książce pisze o pacjentce, u której powrót płodności w związku z karmieniem piersią nastąpił dopiero 35 miesięcy po porodzie!
W społeczeństwach pierwotnych, w których małe dzieci mają nielimitowany dostęp do piersi i śpią z matkami w jednym łóżku, odstęp między kolejnymi dziećmi jest rzadko mniejszy niż 3-4 lata [3]. Dlaczego? Tam karmienie na żądanie to SERIO na żądanie – przeciętnie 4 razy na godzinę. Tak, co kwadrans!
Czas powrotu płodności zależy od co najmniej kilku czynników, z czego predyspozycje indywidualne związane z układem hormonalnym kobiety wydają się najistotniejsze. Historia lubi się powtarzać: jeśli po pierwszym porodzie miesiączka wróciła dość szybko to jest duże prawdopodobieństwo, że po kolejnych też tak będzie.
Mam okres – czy jestem płodna?
Pojawienie się pierwszej po porodzie miesiączki jest dość oczywistym znakiem, że idziemy w stronę płodności.
Natomiast kobieta może mieć najpierw owulację, a dopiero później miesiączkę – możliwe jest więc zajście w ciążę zanim dostanie się okresu po raz pierwszy.
Obserwacja sygnałów płodności przydaje się nawet jeśli kobieta już miesiączkuje. Można bowiem mieć krwawienia miesięczne, ale cykle bezowulacyjne – wówczas zapłodnienie nie jest możliwe.
Bywają sytuacje, w których matka ma regularnie okres, ale faza lutealna (od owulacji do następnej miesiączki) jest zbyt krótka, aby zagnieździł się zarodek. Pojawienie się regularnego miesiączkowania i objawy owulacji są wskazówkami powrotu płodności, ale nie oznaczają, że na 100%, zajście w ciążę przez kobietę będzie możliwe.
Potrzebujesz rzetelnych informacji dotyczących karmienia piersią w ciąży? Sprawdź moje szkolenie „Karmienie piersią i ciąża"!
„Pani Od Snu”. Psycholożka, terapeutka poznawczo-behawioralna bezsenności (CBT-I), pedagożka, promotorka karmienia piersią i doula. Mówczyni i trenerka (pracowała jako ekspertka od snu m.in. z Google, ING, GlobalLogic, Agorą i Treflem), prelegentka TEDx. Certyfikowana specjalistka medycyny stylu życia – IBLM Diplomate – pierwsza w Polsce psycholożka z tym tytułem. Wspiera dorosłych i dzieci doświadczające problemów ze snem.
Więcej o Magdalenie TUTAJ.
Mi właśnie wróciła miesiączka: po 21 miesiącach karmienia, jakież było moje zdziwienie….
W 4 tygodnie po połogu wróciła normalna miesiączka i owulacja. Syn karmiony wyłącznie piersią na żądanie w dzień i w nocy, prawdziwy cycocholik, nie znający smoczka 😉 Różnica między rodzeństwem będzie równo dwa lata.
Twoj artykul odpowiedzial na pytanie, ktore czesto sobie zadawalam – czy noworodek dostanie siare, czy mleko ze skladem „dla starszaka”. Chyba nie przestane sie dziwic, jak to jest sprytnie urzadzone. Interesowalo mnie to z czysto poznawczych powodow, pomiedzy moimi jest 5 lat, wiec mleko zaniklo (choc trzymalo sie dlugo po odstawieniu) przed kolejna laktacja.
To ja powiem może ja swoim przykładzie.
Po pierwszej ciąży okres dostałam po 6 tygodniach od porodu. Potem pojawiał się co 28 dni trwał około 5 dni.
Karmiłam wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia dziecka, synek nie dostawał innych płynów, cyc na żądanie, nie używał smoczka ssał moja pierś.
Po niecałych 7 miesiącach okazało się że jestem w kolejnej ciąży.
Obecnie minęły 3 miesiące od porodu i już pojawiła się miesiączka.
Dla mnie to bajka ze kobieta karmiącą nie zajdzie w ciążę.
Teraz już wiem że muszę uważać bo w każdej chwili po raz trzeci mogę zostać mama.
Bardzo duży odsetek skutecznosci antykoncepcji przy zachowaniu wszystkich warunków. No, no .. kto by pomyslał 🙂 Ludzkie ciało jest niesamowite. A mamy które karmią w tandemie cudowne!
Natura jest bardzo mądra i wie, że dwie ciążę w bardzo bliskim odstępie czasu są ogromnie obciążające dla kobiety.
Mamy tandemowe mnie rozczulają 🙂
Bard\o ciekawy tekst, świetnie napisane. Znalazłam w nim sporo odpowiedzi na pytania które od dawna mnie dręczyły. Dziękuję i czekam na kolejne ciekawe wpisy. Pozdrawiam
Magda, jestem jak zwykle pod wrażeniem, jak dokładne i wnikliwe są Twoje teksty! Po prostu szacunek.
Dziękuję! <3
Niesamowite, że znalazłam się w odsetku mam, które pomimo karmienia piersią i pierwotnie dużych problemów z zajściem w ciążę, zaliczyły największą niespodziankę swojego życia! ? Mój mały cycoholik nie może rozstać się z dydusiem, a już w czerwcu będzie go dzielił z bratem lub siostrą. Bardzo jestem ciekawa czy uda nam się wytrwać w karmieniu całą ciążę. Póki co noc jest na żądanie, a w dzień ograniczamy się do poranków i dwóch drzemek, żeby mama mogła też troszkę odpocząć ?
Dużo zdrowia dla Was 🙂
Super artykuł jak zawsze! Mam jednak jeszcze jedno pytanie, co w przypadku gdy przerwy między karmieniami czasem są w nocy dłuższe niż 6 godzin? Zdarza się to powiedzmy średnio raz na tydzień. Czy to automatycznie zwiększa prawdopodobieństwo powrotu płodności?
Tak, już jednorazowa przerwa zwiększa prawdopodobieństwo.
Moja curcia miała już 1i 3 miesiące jak dowiedziałam się że jest w ciąży a karmiłam piersią cały czas i to był dla mnie cud bo okresu brak a ciąża była
Myślę ze mój przypadek może być dość ciekawy. Córka karmiona wyłącznie piersią, pierwsze 3 miesiące przerwa maksymalna w nocy 4h, po 3 miesiącu co 2h, do teraz (ma 8 miesiecy). Dostałam okres od razu po połogu 3 razy pojawil sie co 2tyg, po 3 miesiącach był juz regularnie co 28 dni a w 14 dniu cyklu można było zaobserwować dni płodne – książkowo. Miesiąc temu zaszłam w ciążę (btw. po jednym razie?) Lekarz mówił nie często się to zdarza, dodam że miałam cesarkę wcześniej. Bardzo się cieszymy bo zawsze marzyły nam sie dzieci rok po roku, ale ze wzglegu na cesarkę wiedziałam ze musimy trochę poczekac, a tu taka niespodzianka ? córka cały czas kp, sen z powiek spędza mi tylko strach o to jak to będzie kiedy niespodziewanie będę musiała isc do szpitala lub sam okres porodu, jak córka zniesie noce bez cycusia ☹️
Ja jestem chyba w tym niewielkim odsetku kobiet, którym laktacja na bardzo długo zablokowała miesiączkowanie. Jestem mamą długo karmiącą. Dokładnie dziś, po 38 miesiącach od porodu powróciła miesiączka. Wciąż jeszcze karmię, ale mam nadzieję, że uda się w końcu powiększyć naszą rodzinę 😉 Trzymajcie kciuki 🙂
Ja odstawilam syna po 19 miesiacach a owulacja wrocila mi dopiero rok po odstawieniu wiec nici z mojego planu posiadania dzieci blisko siebie