Pułapka, w którą czasem wpadają bliskościowi rodzice

Pułapka, w którą czasem wpadają bliskościowi rodzice

Rodzicielstwo Bliskości jest świetnym szlakiem, którym można podążać razem z wymagającym dzieckiem. Mam poczucie, że dla wielu rodzin jest nie tyle opcją dobrą, co jedyną sensowną. Widzą, że wszelkie próby trenowania dzieci high need, siłowe rozwiązania, koncentracja na karach i nagrodach jest kompletnie nieskuteczna, efektywna tylko na krótki czas albo jeszcze bardziej dezorganizuje funkcjonowanie hajnida.

Bliskościowi rodzice w pierwszych miesiącach korzystają z narzędzi ułatwiających stworzenie bezpiecznej więzi z dzieckiem. Noszą je na rękach lub w chuście, karmią na żądanie, śpią blisko, zaspokajają ich potrzeby, gdy tylko są zgłaszane bez patrzenia na zegarek. Jeśli dziecko jest HNB i jego strefa komfortu jest bardzo wąska, a komunikat o jej przekroczeniu głośny i nieustępliwy (= płacz świdrujący bębenki), robią naprawdę wiele, aby go uniknąć.

Kiedy maluch rośnie, czasem okazuje się to pułapką, w którą na tym RB-szlaku wpadają.
(więcej…)

Czy lato jest dobrą porą na kończenie drogi mlecznej?

Czy lato jest dobrą porą na kończenie drogi mlecznej?

Dość często w artykułach dotyczących odstawiania dziecka od piersi znajduje się wskazówka, aby nie robić tego latem. Dlaczego? By maluch się nie odwodnił. W innych przeczytasz informację, że czas od października do kwietnia również nie jest dobrym momentem na kończenie drogi mlecznej. To sezon infekcji, więc warto utrzymać karmienie ze względu na jego immunoprotekcyjne właściwości.

I jeśliby stosować się do tych wszystkich porad, to okazałoby się, że właściwe miesiące na odstawienie dziecka od piersi to tylko maj i wrzesień. Bardzo to zawężające, prawda?

Jak więc jest naprawdę – czy lato faktycznie nie jest dobrą porą na zakończenie drogi mlecznej? Jest dobrą, nie gorszą niż inne, ale pod jednym warunkiem:

ŻE ODSTAWIANIE OD PIERSI TO PROCES, A NIE WYDARZENIE

Najlepiej, żeby kończenie drogi mlecznej było dość długim procesem. Jak długim? Dużo zależy od wieku i temperamentu dziecka, ilości karmień, sytuacji rodzinnej, powodów decyzji o odstawianiu i pewnie jeszcze kilku innych czynników. Nie ma tu jakichś odgórnych widełek czasowych, bo tak jak każda droga mleczna jest inna, tak i jej zakończenie może bardzo różnie przebiegać. Będą pary mama-dziecko, które w łagodny sposób pożegnają karmienia w dwa tygodnie, a będą takie, u których potrwa to cztery miesiące.

Warto jednak, jeśli masz taką możliwość, aby z sytuacji „karmienie na żądanie” nie przechodzić z dnia na dzień do stanu „to już absolutny koniec”.

Dlaczego? Z co najmniej kilku powodów:
  • emocje dziecka – nagłe odstawienie od piersi może być trudnym przeżyciem dla dziecka – zwłaszcza, jeśli dotychczas było karmione przez całą dobę na żądanie. Karmienie nie tylko jest dla wielu maluchów źródłem poczucia bezpieczeństwa, ale także stymulacji jamy ustnej (ssanie działa wyciszająco i uspokajająco). Poza tym bardzo często bywa znaczącym elementem rytuałów (zasypiania, powitania po rozłące). Nagłe usunięcie znanej, zrytualizowanej czynności bez wprowadzenia czegoś w zamian przed odstawieniem od piersi, może czasowo zdezorganizować te fragmenty dnia.
  • emocje matki – nawet przy zaplanowanym wcześniej odstawieniu od piersi kobiecie bardzo często towarzyszą trudne emocje: smutek, poczucie straty, płaczliwość, wahania nastrojów (o tym, dlaczego tak się dzieje, przeczytasz TUTAJ);
  • zdrowie dziecka – koncepcja Baby Led-Weaning (nazywana w Polsce Bobas Lubi Wybór, choć jej prawdziwe tłumaczenie to odstawianie kierowane przez dziecko) zakłada, że z czasem dziecko zjada coraz więcej produktów stałych, a ilość wypijanego z piersi czy butelki mleka stopniowo się zmniejsza. Jeśli więc odstawianie jest procesem, dziecko ma szansę stopniowo nauczyć się przyjmować coraz więcej płynów i pożywienia z innych źródeł niż pierś. Nie trzeba się wówczas obawiać wspomnianego już odwodnienia malucha. Ma to duże znaczenie dla dzieci, których dieta w przeważającym stopniu opiera się na mleku mamy albo niemowląt przed ukończeniem 1 roku życia, u których karmienia z piersi przynajmniej częściowo powinny być zastępowane podawaniem mieszanki mlekozastępczej (dobranie odpowiedniej mieszanki i zaakceptowanie jej smaku przez dziecko może chwilę potrwać);
  • zdrowie matki – nagłe odstawienie od piersi może wiązać się z przykrymi powikłaniami. Jeśli mleko nie jest co jakiś czas ściągane czasem pojawia się ból piersi czy zastoje. Poza tym powolne kończenie karmienia wpływa pozytywnie na wygląd piersi. Gdy gruczoły mleczne stopniowo się zmniejszają, piersi powoli wypełniają się w tym miejscu tkanką tłuszczową, a skóra ma czas przystosować się do zmiany rozmiaru.

 

Dlaczego moje dziecko trzeba tak długo usypiać wieczorem?

Dlaczego moje dziecko trzeba tak długo usypiać wieczorem?

Kiedy napisałam na Facebooku, że wieczorne usypianie córki zajmuje mi między 10 a 25 minut, odezwały się głosy „Ja też bym chciała tak krótko!”. Wiele mam pisało, że zwykle ten proces zajmuje im godzinę lub dwie mimo posiadania wieczornego rytuału (karmienia, głaskania, noszenia, czytania, śpiewania itd.). Z czego może to wynikać? Na pewno nie wyczerpię tu wszystkich wątpliwości, bo Twoja sytuacja może być zgoła inna, ale najczęściej trwające godzinami usypianie wynika z jednej z czterech przyczyn:

(więcej…)

3 książki dla rodziców High Need Babies

3 książki dla rodziców High Need Babies

Książki dla rodziców high need baby? A kto ma czas na czytanie, jeśli w domu buszuje wymagające dziecko? 😉 Może ci, którzy w pozycji leżącej z przytulonym, śpiącym maluchem leżą godzinami w łóżku. Albo ci, których hajnid jest jeszcze na etapie wieczornych maratonów przy piersi. Albo ci, którzy właśnie wybierają się na urlop i do walizki będą pakować obok Bondy i Twardocha trochę literatury wspomagającej zrozumienie własnego dziecka. (Swoją drogą to niezrozumiałe, że nadal tak mało poradników rodzicielskich jest wydawanych w formie ebooka lub audiobooka!).

Dla tych, którzy mają czas i ochotę przeczytać, jak przeżyć z wymagającym dzieckiem na stanie przygotowałam trzy propozycje:

(więcej…)

Akcja Adaptacja: Jak NIE przygotowywać dziecka do żłobka

Akcja Adaptacja: Jak NIE przygotowywać dziecka do żłobka

Już od dawna miałam w szkicach wpis o absurdalnych zaleceniach niektórych żłobków. Impulsem do opublikowania go było zdjęcie z jednej z wrocławskich placówek, która – o ironio, głosem dziecka – zalecała rodzicom:

To nie jest jedyna placówka,  która przekazuje rodzicom nieprawdziwe informacje dotyczące przygotowania dziecka do żłobka. Nie zależy mi na piętnowaniu konkretnych instytucji ani psycholożek (!!!), które pod takimi wskazówkami się podpisują, ale na pokazaniu najczęściej powtarzających się mitów. I uspokojeniu zdenerwowanych nimi rodziców. Wszystkie poniższe cytaty są autentyczne, pochodzą ze stron żłobków: (więcej…)